З 1 травня 2017 року набула чинності Постанова КМУ №300 від 27.04.2017 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», згідно якої були внесені змини до Постанови КМУ №848 від 21.10.1995 р «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива», а саме:

“Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива).

У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку – з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору.»

«Після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення) повертається підприємством – виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії.»


«У разі, коли споживач має право на отримання пільги з оплати житлово-комунальних послуг, необхідно звернутися, залежно від місця проживання пільговика, до Міського Управління праці та соціального захисту населення або Обласного Управління праці та соціального захисту населення для внесення пільговика до Єдиного державного реєстру пільговиків».

Призначення чи не призначення пільг здійснюється структурними підрозділами України з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів районних рад.
Порядок збирання, систематизації і зберігання загальних відомостей про пільговика та забезпечення автоматизованого використання даної інформації для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги відображається у постанові КМУ від 29.08.2003 року №117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги».
Перелік пільгових категорій визначає Закон України «Про Державний бюджет».
Пільги за минулі роки державою не відшкодовуються. Оскільки відшкодування здійснюється відповідно  постанови КМУ від 04.03.2002 року №256 «Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» та Закону України «Про Державний бюджет України», який розробляється на кожен рік.

З 01.10.2014 року набула чинності Постанова КМУ від. 06.08.2014 р. №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», згідно якої встановлено соціальну норму  користування послугами з централізованого постачання холодної води та водовідведення, щодо якої держава надає пільги та встановлює субсидії, в розмірі 3 на одну особу на місяць.

Якщо пільговик та субсидер перевищив соціальну норму споживання, тоді «надлишок» він оплачує за повною вартістю самостійно.

З 01.07.2015 року пільги на житлово-комунальні послуги нараховуються з урахуванням середньомісячного доходу сім’ї осіб, які мають право на пільги. (Постанова КМУ від 04.06.2015 р. №389 «Про порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного доходу сім’ї»).


З 07.11.2015 року набув чинності Закон України «Про Національну поліцію», згідно якого втратив чинність Закон України «Про міліцію» та втратили право 50-відсоткової знижка плати за користування житлом, комунальними послугами та паливом громадяни, які мали право на пільги згідно з вищезазначеним законом.


З 01.04.2016 року нищезазначені категорії населення мають право на пільги з оплати житлово – комунальних послуг за рахунок коштів міського бюджету (Рішення Чернівецької міської ради від 04.04.2016 №140 «Про внесення змін та доповнень до  комплексної Програми «Захист» м. Чернівців на 2016 – 2018 роки, затвердженої рішенням  міської ради  VІI скликання від 24.12.2015 року № 47»):

  • учасникам бойових дій, які зареєстровані в м. Чернівці в розмірі 25% в межах соціальних норм споживання на період з 01.04.2016 року по 31.12.2016року;
  • сім’ї загиблих (померлих) при виконанні службових обов’язків  під час проходження військової служби в східних регіонах України в розмірі 50% в межах соціальних норм споживання;
  • сім’ї загиблих під час організації надання допомоги учасникам військових дій в східних регіонах України в розмірі 50% в межах соціальних норм споживання;
  • сім’ї померлих осіб, смерть яких пов’язана з участю у масових акціях громадського протесту, що відбулися у період з 21.11.2013 року по 21.02.2014 року в розмірі 50% в межах соціальних норм споживання.

З 01.05.2016 року набула чинності Постанова КМУ від 27 квітня 2016 року № 319 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», згідно якої «У разі призначення субсидії пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховуються».